Sklep korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


 

Login:
Has?o:
lub załóż konto


Ogrodnicy
  Ostatnio zarejestrowani
  Najaktywniejsi
  Wszyscy

Galerie
  Ostatnio założne
  Największe
  Nowe zdjęcia
  Nowe komentarze

Katalog roślin
  Krzewy i drzewa iglaste
  Drzewa liściaste ozdobne
  Drzewa liściaste owocowe
  Krzewy liściaste ozdobne
  Krzewy liściaste owocowe
  Pnącza
  Byliny
  Rośliny dwuletnie
  Rośliny jednoroczne
  Rośliny wrzosowate
  Rośliny cebulowe i bulwiaste
  Rośliny skalne
  Turzyce i trawy ozdobne
  Rośliny wodne
  Róże
  Zioła
  Rośliny w domu

  Uprawa i pielęgnacja roślin
  Co w trawie piszczy
  Architektura ogrodowa




Polecamy te strony:

AleDobre.pl
Akademia Tortu
Moje Wypieki
Forum

 Forum —› Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja ogrodu —› jak powielić rośliny
   O forum    |    Zasady


1 2 następne »



kabi
Postów: 61
  7.05.2011 00:38

witam potrzebuję rody jak rozmnożyć rośliny które posiadam lub rosnące u znajomych . mogę dostać jakieś gałązki tylko kiedy i jak do tego się zabrać

staweg
Postów: 941
  8.05.2011 23:55

Wiele roślin można rozmnażać wegetatywnie, poprzez ukorzenianie ich fragmentów. Nie da się zastosować jednej metody do wszystkich. Niemal w każdym przypadku (jednorodnej grupy roślin) postępowanie jest inne. Część została opisana w Katalogu, przy konkretnych roślinach. Pisałem na ten temat (ukorzenianie, odkłady itp) również na Forum. Żeby wyczerpująco omówić interesujący Cię problem, trzeba by napisać spory artykuł. Może napisz konkretnie o jakie rośliny chodzi, odpowiem konkretnie co do sposobu i terminu ich ukorzeniania.
staweg

kabi
Postów: 61
  9.05.2011 22:19

Głównie chodzi mi o wszystkie krzewy ozdobne liściaste i iglaste

staweg
Postów: 941
  15.05.2011 13:17

Inaczej postępujemy z krzewami iglastymi, inaczej z liściastymi. W przypadku krzewów liściastych, w większości gatunków, najskuteczniejsze jest rozmnażanie wczesnowiosenne poprzez sztobry sporządzone jesienią z jednorocznych przyrostów. Pędy na sztobry pobieramy późną jesienią, gdy już opadną liście, a jeszcze nie było silnych mrozów, czyli zwykle w pierwszej połowie grudnia. Jednoroczny, zdrewniały pęd grubości zbliżonej do ołówka, ucinamy i tniemy na odcinki po 3-4 oczka. Dobrze jest dolny koniec przyciąć (około 1 cm pod oczkiem) prostopadle do osi, natomiast górny - skośnie. tak, jak na zdjęciu:




Nie ma to znaczenia w procesie ukorzeniania, ale z uwagi na to, że takie sztobry trzeba przetrzymać w piwnicy, lub innym chłodnym pomieszczeniu, w wilgotnym piasku aż do wiosny, a często ich grubość u dołu i u góry jest taka sama, różne sposoby cięcia ułatwiają wiosną rozpoznanie, którym końcem sadzić do góry.
"Sadzonki" przetrzymane przez zimę w wilgotnym piasku (ja po prostu zakopuję w piwnicy, bo nie mam posadzki), wczesną wiosną sadzimy tak, żeby co najmniej 2 oczka znalazły się pod ziemią. Ugniatamy, podlewamy i czekamy na efekt. Zwykle już w maju rozwijają się liście.



Niektóre krzewy( np, bukszpan) można rozmnażać z sadzonek półzdrewniałych, lub wręcz zielnych (jeszcze miękkich). Zasada postępowania jest podobna, jak w przypadku krzewów iglastych. Termin sadzonkowania zamyka się w okresie od ruszenia wegetacji (rozwój pierwszych pąków) do końca czerwca. Wśród ogrodników przyjęło się określenie, że do Jana.
Najpierw należy dokonać wyboru gałązki do ukorzeniania. Zwykle jest to ubiegłoroczny (jednoroczny) przyrost:



Np. jedną z trzech dolnych na tym jałowcu. Odrywamy tę gałązkę pociągając w bok i w dół, czyli z tzw. piętką:



Jeśli piętka jest długa (rozdwojona może gnić), skracamy ją do ok. 1 cm.:



Zanurzamy piętkę i część pędu w ukorzeniaczu dla roślin zdrewniałych, otrzepujemy z jego nadmiaru i sadzimy do gruntu na głębokość 3-5 cm:



Sadzonki półzdrewniałe krzewów liściastych traktujemy tak samo.



Teraz trzeba utrzymać dość wysoką wilgotność otoczenia. Jeśli ukorzeniamy w szklarni, lub pod folią, to w zasadzie warunki będą dobre, jeśli w innym miejscy, można sadzonki nakryć indywidualnie butelką PET z obciętym dnem. Gdy chłodno - zakręcamy nakrętkę i jest hermetycznie, gdy gorąco - nakrętkę trzeba odkręcić dla wentylacji. Ot i cała filozofia.
Oczywiście, są to sposoby wybitnie amatorskie, ale dla nas, ogrodników z zamiłowania, zupełnie wystarczające.
Życzę powodzenia.
staweg

gabi4
Postów: 297
  15.05.2011 22:03

Proste! Po takiej lekcji tylko brać się do pracy.

staweg
Postów: 941
  16.05.2011 08:59

Dla porządku trzeba dodać, że są krzewy, które trudno ukorzenić w opisany wyżej sposób, np. azalie, magnolie, ogniki, irgi itd. Wówczas pozostaje wykonanie odkładów. O tej metodzie pisałem w odniesieniu do borówek, w wątku: http://www.ogrodniczka.pl/forum/4/198,0,0,borow...
staweg

kabi
Postów: 61
  19.05.2011 22:24

dzięki staweg w sobotę biorę się do roboty a potem mam madzieję będę się wszystkim chwalić całym lasem krzewów, lub jak to nazwać pozdrawiam!

anjo
Postów: 15
  5.03.2012 14:39

ladny opis
tego szukalam )

a czy granat ukorzeniamy tak samo? bo znajomi maja 3 drzewa, wiec pomyslalam ze i ja moge sobie cos z tego wychodowac?

P.
ANJO

kabi
Postów: 61
  8.03.2012 07:19

Do jesieni oznaki życia miało kilka gałązek ukorzenianych w/g rady Stawega .A teraz nie mogę się doczekać wiosny i czy te moje roślinki przetrwały. A tu znowu zimno:mad ozdrawiam

1gosia
Postów: 145
  11.08.2012 17:07

Opisałes to tak jasno,że nawet dla tak początkujących
jak ja stało się to proste-dziękuje za pomoc


1 2 następne »



Tylko zalogowane osoby mogą zamieszczać nowe posty.



STRONA GŁÓWNA    |    GALERIE    |    OGRODNICY    |    FORUM    |    KATALOG ROŚLIN    |    PIELĘGNACJA OGRODU    |    KONTAKT