Sklep korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


 

Login:
Has?o:
lub załóż konto


Ogrodnicy
  Ostatnio zarejestrowani
  Najaktywniejsi
  Wszyscy

Galerie
  Ostatnio założne
  Największe
  Nowe zdjęcia
  Nowe komentarze

Katalog roślin
  Krzewy i drzewa iglaste
  Drzewa liściaste ozdobne
  Drzewa liściaste owocowe
  Krzewy liściaste ozdobne
  Krzewy liściaste owocowe
  Pnącza
  Byliny
  Rośliny dwuletnie
  Rośliny jednoroczne
  Rośliny wrzosowate
  Rośliny cebulowe i bulwiaste
  Rośliny skalne
  Turzyce i trawy ozdobne
  Rośliny wodne
  Róże
  Zioła
  Rośliny w domu

  Uprawa i pielęgnacja roślin
  Co w trawie piszczy
  Architektura ogrodowa




Polecamy te strony:

AleDobre.pl
Akademia Tortu
Moje Wypieki
Forum

 Forum —› Architektura ogrodowa —› kompostownik
   O forum    |    Zasady


1 2 następne »



1gosia
Postów: 145
  22.08.2012 12:05

Nie do końca wiedziałam gdzie to pytaniewpisać.Postanowiłam zrobić kompostownikponiewaz na działce przydomowej jest sporo odpadków,które można przerobić na nawóz,sam kompostownik zrobiłam z palet,które pozostały po budowie ,nie bardzo wiem jak to dalej robić.Czytałam różne mylne informacje i zgubiłam się.Czy odpadki naturalne mam przesypywać ziemią czy nie ,prosze o pomoc,bo od męża usłyszałam że ten kompostownik to głupi pomysł i tylko śmierdzieć z tamtąd będzie,a wiem że można uzyskać nawóz który jest bardzo wartościowy.pomocy

elakowal49
Postów: 579
  22.08.2012 14:03

Ja kupuję taki nawóz do kompostownika i posypuję każdą warstwę a wrzucam wszystko oprócz chorych liści i roślin.Gałęzi też nie.Odpadki kuchenne jak najbardziej wskazane,można przesypywać ziemia i dodawać obornik.Czarne złoto dla wszystkich ogrodników.

danutaceglinska
Postów: 199
  22.08.2012 17:34

Ja ,wywalam na kompostownik oprócz odpadków po cytrusach, gałezi, zakażonych rosli - wszystko, a nie skorupki od jaj składam w wiaderko, jak mam juz pokazną warste masy zielonej , to posypuje preparatem do szybszego rozkładu , jaki uda mi sie kupić , albo saletrzakiem cienko i jak mi sie chce to przywioze troche ziemi i posypie , a jak mam lenia to nie, mam takie trzy pryzmy z boku w ogrodzie, 3, 2 letnia i tegoroczna , najstarsza pójdzie w tym roku w ogródek,na jesieni grabie liscie w sadzie i tez tam walę , jak elektrownia obcinala gałęzie drzewom bo dochodziły do linii, to potem je mielili i tez tam dałam, ja jeszcze dostaje od sasiada /gołebiarza/ taczke odchodow gołebich i tez je tam rozsypuje, wtedy obowiązkowo przykrywam warstwa ziemi- z golebiami zyje w zgodzie , informuje sasiada kiedy sypie jakis nawóz pod krzewy , żeby ich nie puszczał ze 2 dni dopóki sie nie wchłonie ,bo tak to stałam i odganiałam bo dziobaly ,a szkoda ich , ja kompostu pózniej nie przesiewam , a powinno sie , ale mi sie nie chce.
danka12

Lawinia
Postów: 326
  22.08.2012 21:25

Męża kochaj- nas słuchaj!!
Jest kompostownik będzie nawóz. Z kompostownika nie śmierdzi. Na podłogę kompostownika( najlepiej jak jest to ziemia) wrzuć trochę gałęzi a potem jak leci: ścięta trawa, ścięte byliny, skorupki od jajek, obierki, fusy od kawy i herbaty, opakowania z celulozy po jajkach. Nie wrzucać resztek od obiadu (typu ugotowane ziemniaki i resztki mięsa), cytrusów. Jak mam ziemie przesypuje , jak nie to mieszam. Zimą wrzucam popiół. I na wiosnę będziesz miała jak znalazł piękny nawóz pod kwiaty , krzewy !

1gosia
Postów: 145
  23.08.2012 09:52

Dziękuje dziewczynki za pomoc.Kompostownik zrobiłam mimo,że protestował mężu.Robiąc porządki na działce jest sporo odpadków,które wrzucałam do mojej prawie skrzyni.U mnie wolno to przegniwało,ale chyba dlatego że było za suche.Kupiłam nawóz przyspieszający kompostowanie,polałam to wszystko wodą i czekam na efekty.Jeszcze mam pytanie czym palisz że wyrzucasz popiół,czy ja paląc groszkiem mogę wsypywać takie resztki do kompostownika.jeśli to totalna głupota,to nie śmiej się zbyt głośno,POZDRAWIAM

danutaceglinska
Postów: 199
  23.08.2012 11:30

Nie wiem jak Iwonka -Lawinia ,ale ja popiół z kominka ,wysypuje od razu na rabatki pod drzewa , krzewy , do kompostownika mam po sniegu za daleko , popiól drzewny to bardzo dobry nawóż , nie zawiera azotu , a tylko potas, fosfór i wapń no i sporo substancji mineralnych.
danka12

kamelia
Postów: 152
  24.08.2012 08:44

przypomniałaś mi Danusiu, że kiedyś popiół drzewny sypałam jesienią pod róże i pięknie kwitły następnego roku, w tym mam więcej róż więc powtórzę eksperyment

Lawinia
Postów: 326
  24.08.2012 21:41

Nie powiem dlaczego popiołu i fusów nie wyrzucam od razu pod krzaczki tylko najpierw do kompostu!

garden2000
Postów: 231
  27.08.2012 19:21

Mam dwa kompostowniki obok siebie!Spód musi być najlepiej betonowy szczelny- wszystkie ścianki drewniane mam .Daję tam same odpady warzyw obierki, skorupki tylko nic mięsnego żadnych kości...Oczywiście nic nie śmierdzi!!! przesypuję liśćmi, troszku ziemią.A nawóz jest super czarny...
Gerbera

karol
Postów: 57
  3.10.2012 17:17

Spód kompostownika nie może być betonowy a najlepiej na spód położyć gałązki żeby dochodziło powietrze.




1 2 następne »



Tylko zalogowane osoby mogą zamieszczać nowe posty.



STRONA GŁÓWNA    |    GALERIE    |    OGRODNICY    |    FORUM    |    KATALOG ROŚLIN    |    PIELĘGNACJA OGRODU    |    KONTAKT