Sklep korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


 

Login:
Has?o:
lub załóż konto


Ogrodnicy
  Ostatnio zarejestrowani
  Najaktywniejsi
  Wszyscy

Galerie
  Ostatnio założne
  Największe
  Nowe zdjęcia
  Nowe komentarze

Katalog roślin
  Krzewy i drzewa iglaste
  Drzewa liściaste ozdobne
  Drzewa liściaste owocowe
  Krzewy liściaste ozdobne
  Krzewy liściaste owocowe
  Pnącza
  Byliny
  Rośliny dwuletnie
  Rośliny jednoroczne
  Rośliny wrzosowate
  Rośliny cebulowe i bulwiaste
  Rośliny skalne
  Turzyce i trawy ozdobne
  Rośliny wodne
  Róże
  Zioła
  Rośliny w domu

  Uprawa i pielęgnacja roślin
  Co w trawie piszczy
  Architektura ogrodowa




Polecamy te strony:

AleDobre.pl
Akademia Tortu
Moje Wypieki
Forum

 Forum —› Ogrodniczka.pl - cała ona! —› Alu500 - o histogramie - co nieco
   O forum    |    Zasady





07jansiwiutki
Postów: 721
  7.05.2008 13:51

...Gdzieś przeczytałam że idealne zdjęcie powinno na histogramie przypominać pagórek w środkowej części. Janie jak to czytać ?...

Histogram to wykres obrazujący rozkład pikseli przedstawiających tony: od ciemnych do jasnych.
(od lewej do prawej strony wykresu)
Wykres podany jest w układzie 16 (szesnastkowym)
Dlatego skala wynosi 0-255 (16 x 16 +256)
Jeżeli trafi się, że wystapi zdjęcie "idealne"
to wykres będzie przypominał "pagórek", czyli
wycinek sinusoidy - ale jest to raczej niemożliwe.

Co możemy rozumiec pod pojęciem "idealne"?
Jednakowa ilość ciemnych i jasnych tonów,
czyli zdjęcie szachownicy - ale to raczej
nudne, a gdzie średnie tony?

Wykres przedstawia:
Histogram średni z całego obrazka,
oraz poszczególne części składowe RGB
(czerwony, zielony, niebieski)
Na podstawie histogramu szybko możemy stwierdzić, np. czy dane zdjęcie jest prześwietlone (przepalone jasne miejsca) Wtedy powtarzamy ujęcie stosując korektę naświetlania "na minus",
oczywiście jeżeli aparat nam na to pozwoli.
(Dlatego ja nie korzystam z programów tematycznych, a szczególnie z programu zielonego
- który zachowuje się jak małpka - robi co chce)

Jeżeli chcę mieć kontrolę nad głębią ostrości:
- ustawiam A (aperure - przesłona)
w niektórych aparatach - Av (Aperure value)
wartość przesłony, a program dobiera "czas",
- aby nie za długi, ponieważ zdjęcie będzie
poruszone.

Jeżeli chcę kontrolować czas naświetlania:
- ustawiam S (shutter - migawka)
w niektórych aparatach Tv
(Time value - wartość czasu), a program dobiera
wartość przesłony


Zamiast programu zielonego stosuję:
P - program, w którym mogę stsoswać korekty
na plus, bądź minus ( w zależności od potrzeby)

Jest jeszcze M (Manual) w którym można ustawiać wszystko samemu

W żartach mówią tak:
P - dla powolnych,
S - dla szybkich,
A - dla ambitnych,
M - dla maniaków

Alu - w skrócie nie da się wszystkiego opowiedzieć,
a chciałem przedstawić sprawę najprościej.

Jak przygotuję "materiały naukowe",
to przedstawię porownania.

A teraz wybywam...
07jansiwiutki

07jansiwiutki
Postów: 721
  11.05.2008 19:48

Alu, trening czyni mistrza.

Do trzech razy sztuka,
czwarty raz nauka.

Czy Ty myślisz, że wszystko mi wychodzi}
na sto procent???

Przeczytaj co pisze Staweg w swoim temacie...
07jansiwiutki

staweg
Postów: 941
  13.05.2008 00:53

Zacznijmy od tego, że jasność zarejestrowanego zdjęcia zależy od dwóch parametrów: czasu ekspozycji (naświetlania) i średnicy otworu obiektywu, czyli wielkości przysłony. Zależność jest taka, że wyższa wartość przysłony (mała średnica otworu) wymaga dłuższego czasu ekspozycji, z kolei krótki czas - dla tej samej ilości światła wymaga szerszego otwarcia obiektywu (przysłony). To tak jak z lejkami do przelewania wody: jeśli mamy przelać litr wody, to małym, wąskim lejkiem będziemy lać długo, a szerokim, z dużym otworem przelejemy >w tri miga<. Wybierając zatem preferencję przysłony, jak gdyby ustawiamy jej maksymalną wartość, a czas się zmienia w zależności od oświetlenia (zwykle jest to wyświetlane w gónej części wyświetlacza). Trzeba patrzeć jaki czas jest dobierany, bo bardzo spokojna ręka >utrzyma< jeszcze 1/30 sekundy, a przy dłuższym czasie zdjęcie będzie prawie na pewno poruszone. Wówczas albo trzeba użyć statywu, albo zrezygnować z tej opcji. Przy nastawieniu preferencji czasu, programujemy z góry, najkrótszy dostępny w aparacie, zwykle 1/800 - 1/2000 sek. w zależności od klasy aparatu. Przysłona jest wtedy dobierana automatycznie wg pomiaru oświetlenia. Po co to wszystko? Ano, jeśli fotografujemy obiekty w ruchu, bardzo krótki czas naświetlania daje nam gwarancję ostrego, nie poruszonego zdjęcia, ale możemy mieć je trochę nie doświetlone,a już na pewno, małą głębię ostrości. Tzn., że ostro będą zarysowane tylko obiekty w ściśle określonym przedziale oddalenia od obiektywu. Gdy nam nie zależy na uchwyceniu ruchu, a wszystko chcemy mieć ostre, ustawiamy preferencję przysłony i wówczas możemy uzyskać ostry rysunek np. od 1 m do nieskończoności. Wybierając takie ustawienia musimy pamiętać, że może być za mało światła, żeby aparat dobrał właściwą przysłonę do najkrótszego czasu, lub odpowiedni czas do maksymalnej przysłony. Zazwyczaj zmieniająca się wartość jest wtedy wyświetlana na czerwono. Jeśli jest jeszcze taka możliwość, trzeba zwiększyć wartość ISO (wybrać w Menu np. 400). Pewnie trzeba będzie dodać ze dwa stopnie kontrastu, ale to już inna bajka i napiszę o tym w wątku >Pogadajmy o fotografii<.
staweg

07jansiwiutki
Postów: 721
  13.05.2008 19:16

Alu500, to że wyjdzie Ci ryba piła, to taką sprawą się nie przejmuj. Ważniejszą sprawą w histogramie, jest co inne: to czy "wcina się" on, czy też nagle opada i do końca wykresu pozostaje "puste" miejsce, ale o tym będzie później, jak znajdę trochę czasu..
07jansiwiutki

07jansiwiutki
Postów: 721
  15.05.2008 09:21

Ja też pewne sprawy odkładam do jesieni, wtedy będą wieczory dłuższe.
A obecnie, chociaż dzień jest długi, na niektóre sprawy czasu mi brakuje.

A tak na marginesie Alu, radzę spróbować przez pewien okres jeden tryb:
- zmiany przesłony, ustawiając wielkość
(np najmniejszą i największą z możliwych) i oglądać zmiany jakie te ustawienia powodują na zdjęciach.

Miłej zabawy:
07jansiwiutki

07jansiwiutki
Postów: 721
  2.06.2008 11:05

Mam odrobinę wolnego czasu, i przypomniałem sobie o hstorii Ali500 z histogramem. Na stronie DIGITAL FOTO-VIDEO jest taki opis histogramu z przykładami:

http://www.dfv.pl/szkola-podstawy-fotografia.ht...

A tak na marginesie,
- ten miesięcznik czytam od pierwszego numeru!

Miłej lektury.
07jansiwiutki





Tylko zalogowane osoby mogą zamieszczać nowe posty.



STRONA GŁÓWNA    |    GALERIE    |    OGRODNICY    |    FORUM    |    KATALOG ROŚLIN    |    PIELĘGNACJA OGRODU    |    KONTAKT