Sklep korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


 

Login:
Has?o:
lub załóż konto


Ogrodnicy
  Ostatnio zarejestrowani
  Najaktywniejsi
  Wszyscy

Galerie
  Ostatnio założne
  Największe
  Nowe zdjęcia
  Nowe komentarze

Katalog roślin
  Krzewy i drzewa iglaste
  Drzewa liściaste ozdobne
  Drzewa liściaste owocowe
  Krzewy liściaste ozdobne
  Krzewy liściaste owocowe
  Pnącza
  Byliny
  Rośliny dwuletnie
  Rośliny jednoroczne
  Rośliny wrzosowate
  Rośliny cebulowe i bulwiaste
  Rośliny skalne
  Turzyce i trawy ozdobne
  Rośliny wodne
  Róże
  Zioła
  Rośliny w domu

  Uprawa i pielęgnacja roślin
  Co w trawie piszczy
  Architektura ogrodowa




Polecamy te strony:

AleDobre.pl
Akademia Tortu
Moje Wypieki
Forum

 Forum —› Drzewa i krzewy liściaste —› Przycinanie drzew
   O forum    |    Zasady





asiok
Postów: 1128
  8.09.2010 10:32

Mam pytanko : kiedy, jak i iloletnie przycina się drzewka owocowe ?

Kosztela (ok. 4 letnia)



Czereśnia (ok. 4 letnia)



Jeżyna bezkolcowa (4 letnia)



Nie chcę, żeby moje drzewka rosły ogromne a jednocześnie chcę by dobrze owocowały; jak mam je przyciąć ?






lutka22
Postów: 884
  9.09.2010 07:58

popiszę się moją wiedzą na temat jeżyny:
wycinam pędy owocujące jak tylko skończy się owocowanie, tak jak maliny, przy samej ziemi, a zostawiam 3-4 pędy roczne, najgrubsze. Te roczne pędy przycinam w ciągu roku na ok. 2m tak, by się rozkrzewiały na boki. Jeżyna stoi/ rośnie przy baniaku na wodę i tak go otula, że nie mam potrzeby podwiązywania pędów.
Mam 2 krzaki jeżyny, nazw nie znam. Jeden z nich odbija od korzenia pędami z kolcami, choć całą mateczna roślina nie ma kolców, druga, choćby kawałek gałęzi wrósł w ziemię kolców nie ma. Obie są pyszne, choć w ub. roku zaatakowane były szpecielem (tak chyba się toto nazywało). To czego nie zjemy przerabiam na .... a jakże, na nalewkę.
Na temat drzewek niech wypowiedzą się fachowcy, ja też mam problem z przycinaniem jabłoni, wiśni

staweg
Postów: 941
  9.09.2010 08:59

http://www.staresady.republika.pl/ciecie_drzew.htm
http://ogrod-amat.strefa.pl/ciecie.php

To dla przykładu dwie strony o cięciu. Jest ich całe mnóstwo, więc szkoda pisać. Swego czasu PZD wydał porady dotyczące cięcia (z ilustracjami) w formie plakatów, można znaleźć w jakimś ROD. A twoje - na mój gust - jeszcze nie wymagają cięcia.
staweg

asiok
Postów: 1128
  9.09.2010 19:56

Dziękuję...i o to mi chodziło czy mam je przycinać czy nie.
Linki przeczytam
A jeżyna moja w tym roku niestety Lucynko nie owocowała.

bwk-123
Postów: 1
  17.02.2012 14:25

ja też mam jeżynę bezkolcową,owocuje co drugi rok.W pierwszym roku obciełam ją do samej ziemi i w tym roku nie owocowała ,ale w następnym już miała moc owocu.

Lenka333
Postów: 130
  18.04.2023 12:22

Hej, jeśli chciałabyś posadzić jakieś krzewy na działce to obecnie jest na to ostatni dobry moment. Krzewy powinno się sadzić w marcu, najpóźniej w kwietniu aby mieć pewnosć, ze najlepiej się przyjmą.

Weź pod uwagę sadzonki jagody kamczackiej:

https://www.podkarpackiesady.pl/22-jagody

Z uwagi na to, ze ta odmiana bardzo ładnie rośnie w warunkach polskich

Henia21
Postów: 2
  26.06.2023 10:05

Przycinanie drzewek owocowych jest ważnym zabiegiem, który może zwiększyć plonowanie. Najlepszym czasem na przycinanie jest okres bezlistny, czyli wczesną wiosną. Drzewka owocowe można przycinać już od młodego wieku, zaczynając od usuwania zbędnych pędów, krzyżujących się gałęzi i tych rosnących wewnątrz korony. Regularne przycinanie pomoże kształtować koronę drzewka, zapewnić dostęp światła i powietrza do owoców, oraz stymulować rozwój nowych pędów i owoce.

Ilość lat, jakie muszą mieć drzewka owocowe, by plennie owocowały, zależy od gatunku i odmiany. Niektóre odmiany drzewek owocowych mogą zacząć owocować już po kilku latach, podczas gdy inne mogą wymagać kilku lat dojrzewania. Warto wybierać odmiany, które są dostosowane do lokalnych warunków klimatycznych i dobrze owocują w danym regionie. Ważne jest również odpowiednie nawożenie i pielęgnacja drzewek, aby zapewnić im optymalne warunki do plennej owocowości.
Apartamenty w centrum Świnoujścia - ambria-apartments.eu/centrum

AlinaR06
Postów: 1
  11.07.2023 10:25

Przycinanie drzewek owocowych zależy od ich rodzaju i wieku. Ogólnie, młode drzewka owocowe powinno się przycinać wczesną wiosną, usuwając zbędne pędy i kształtując koronę. Starsze drzewa owocowe należy przycinać na przełomie zimy i wiosny, usuwając martwe, chore lub krzyżujące się gałęzie. Ważne jest również regularne przycinanie drzewek owocowych w celu zachowania odpowiedniego kształtu i stymulowania ich wzrostu i owocowania. W przypadku drzewek owoocowych warto również skonsultować się z lokalnymi specjalistami lub sadownikami, którzy mogą udzielić bardziej szczegółowych wskazówek dotyczących przycinania i pielęgnacji.
Jak zwalczyć glony na elewacji? https://elewacyjnie.pl/jak-zwalczyc-glony-na-elewacji-przyczyny-wykwitow-i-usuwanie-glonow-krok-po-kro





Tylko zalogowane osoby mogą zamieszczać nowe posty.



STRONA GŁÓWNA    |    GALERIE    |    OGRODNICY    |    FORUM    |    KATALOG ROŚLIN    |    PIELĘGNACJA OGRODU    |    KONTAKT