Sklep korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


 

Login:
Has?o:
lub załóż konto


Ogrodnicy
  Ostatnio zarejestrowani
  Najaktywniejsi
  Wszyscy

Galerie
  Ostatnio założne
  Największe
  Nowe zdjęcia
  Nowe komentarze

Katalog roślin
  Krzewy i drzewa iglaste
  Drzewa liściaste ozdobne
  Drzewa liściaste owocowe
  Krzewy liściaste ozdobne
  Krzewy liściaste owocowe
  Pnącza
  Byliny
  Rośliny dwuletnie
  Rośliny jednoroczne
  Rośliny wrzosowate
  Rośliny cebulowe i bulwiaste
  Rośliny skalne
  Turzyce i trawy ozdobne
  Rośliny wodne
  Róże
  Zioła
  Rośliny w domu

  Uprawa i pielęgnacja roślin
  Co w trawie piszczy
  Architektura ogrodowa




Polecamy te strony:

AleDobre.pl
Akademia Tortu
Moje Wypieki
Forum

 Forum —› Drzewa, krzewy owocowe, warzywa i zioła —› por
   O forum    |    Zasady





mon61
Postów: 37
  29.04.2009 21:29

dzis popikowalam sadzonki pora.A sasiad potem mi powiedzial,ze nie powinnam sadzic pory w sasiedztwie buraka.
Pytanie do doswiadczonych osob:czy bardzo zrobilam krzywde burakom i porom,ze rosna na sasiednich grzadkach?A moze dosadzic jakas rosline aby zneutralizowac ich emocje

asiok
Postów: 1128
  29.04.2009 21:59

Jeśli zrobiłaś większy odstęp między burakami a porami - to szczerze mówiąc, ja nie wiem czemu nie mogą obok siebie rosnąć ?

mon61
Postów: 37
  29.04.2009 22:42

Posadzilam w osobnych grzadkach,ale w sasiedztwie i to niby nie jest dla roslin dobrze.

mon61
Postów: 37
  30.04.2009 13:47

Aniu,ja mam por w jednej grzadce a buraki w drugiej.Pomiedzy nimi jest chodniczek,taki na szerokosc stopy.
Piszesz,ze mam posiac wymienione roslinki,ale posiac je pomiedzy grzadkami,na chodniczku?Czy np w burakach jakies cos i w porach cos?

mon61
Postów: 37
  30.04.2009 16:20

Wlasciwie tez tak mysle.Przeciez kiedys, nie przykladalo sie wiekszej uwagi co kolo czego rosnie.Ale teraz,jak sasiad zwrocil mi uwage,to zasial mi ziarnko niepewnosci co do mojej uprawy

anecia71
Postów: 38
  4.05.2009 18:50

Ja jakoś tak zawsze sadziłam pora i selera koło siebie i odpukać do tej pory było im dobrze i fajnie rosły,a w tym roku sąsiad z działki twierdzi że mu córka wydrukowała z internetu,że te warzywa nie mogą być koło siebie.Ciekawa jestem kto to wymyśla.

asiok
Postów: 1128
  4.05.2009 20:37

Zawsze sadzę pora i selera obo - nie widzę, żadnych skutków ujemnych

staweg
Postów: 941
  4.05.2009 20:38

Jeśli ktoś chce i lubi interesować się oddziaływaniem na siebie roślin, wpływem układu planet na powodzenie podejmowanych działań ogrodniczych, czy nastroju ogrodnika na wzrost roślin, to nie mam nic przeciwko temu, ale nie przesadzajmy. Znacznie ważniejsze czynniki decydują o powodzeniu lub porażce w uprawie roślin. Są to przede wszystkim warunki klimatyczne, właściwe siedlisko (stanowisko, rodzaj gleby, wilgotność), zasobność i pH gleby. Nigdy nie przejmowałem się takimi sprawami, jak te rozważane powyżej, a nie mogę narzekać na jakość i różnorodność moich roślin. Jedyna zasada, którą wyniosłem z domu, to ta, że nie podejmuję żadnych prac w dniu nowiu księżyca. Kiedyś pytałem mojego dziadka, gdy jeszcze chodził po tym świecie, dlaczego tak jest z tym nowiem. Nic mi szczególnego nie wyjaśnił. Był prostym chłopem, znał się na uprawie ziemi, ale nie zawsze potrafił swoje postępowanie uzasadnić teoretycznie. Wiosną, w dniu nowiu księżyca poprosił mnie jednak o pomoc. Załadowaliśmy na wóz obornik, wywieźli na pole, rozrzucili i przyorali. Potem na tym polu zostały posadzone ziemniaki. Gdy wyrosły i przyszedł czas kopania, razem z ziemniakami wykopywał się zupełnie nie rozłożony obornik, a dziadek rzekł: "tak to jest z tym nowiem, lepiej nic w tym czasie nie robić w polu".
staweg

lutka22
Postów: 884
  4.05.2009 21:21

"dorwałam" zapomnianą, a kupioną w 1989r książkę, wydawnictwo PZD "Zdrowe plony z działki" - są tam przede wszystkim porady z tematu biodynamicznej uprawy i ochrony roślin. Ciekawe. I z zakresu "lubi - nie lubi" na temat buraka napisane zostało: na buraka niekorzystnie działa: - fasola tyczna, gorczyca, kapusta odmiany Mustard (?)- ten znak zapytania to ode mnie, czyżby inne odmiany działały korzystnie, za to korzystne wzajemne oddziaływanie to z roślinkami cebula, fasola karłowa, soja, por, kapusta, kalarepa. A na temat pory: pory niekorzystnie oddziałują na połyśnicę marchwiankę, a wzajemną korzyść przynosi sąsiedztwo cebuli, fasoli karłowej, moreli, sałaty, selera, buraka, marchwi.
Na temat ślimaków: preparat z jodły - 3 g nasion z szyszek jodły nastawić na 12 godz. w 1 l wody Świeżo sporządzonym roztworem spryskać wielokrotnie glebę wokół roślin (wg dr Andrzeja Bednarka - jednego z autorów w/w książeczki)





Tylko zalogowane osoby mogą zamieszczać nowe posty.



STRONA GŁÓWNA    |    GALERIE    |    OGRODNICY    |    FORUM    |    KATALOG ROŚLIN    |    PIELĘGNACJA OGRODU    |    KONTAKT