Sklep korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


 

Login:
Has?o:
lub załóż konto


Ogrodnicy
  Ostatnio zarejestrowani
  Najaktywniejsi
  Wszyscy

Galerie
  Ostatnio założne
  Największe
  Nowe zdjęcia
  Nowe komentarze

Katalog roślin
  Krzewy i drzewa iglaste
  Drzewa liściaste ozdobne
  Drzewa liściaste owocowe
  Krzewy liściaste ozdobne
  Krzewy liściaste owocowe
  Pnącza
  Byliny
  Rośliny dwuletnie
  Rośliny jednoroczne
  Rośliny wrzosowate
  Rośliny cebulowe i bulwiaste
  Rośliny skalne
  Turzyce i trawy ozdobne
  Rośliny wodne
  Róże
  Zioła
  Rośliny w domu

  Uprawa i pielęgnacja roślin
  Co w trawie piszczy
  Architektura ogrodowa




Polecamy te strony:

AleDobre.pl
Akademia Tortu
Moje Wypieki
Forum

 Forum —› Drzewa, krzewy owocowe, warzywa i zioła —› Polskie odmiany malin
   O forum    |    Zasady





staweg
Postów: 941
  29.09.2009 23:54

Od czasu do czasu, w galeriach i na forum, spotykam wymianę zdań na temat malin owocujących w drugiej połowie roku. Najczęściej w naszych ogrodach goszczą polskie odmiany (wszystkie mają nazwy zaczynające się od PO-); Polana i Poranna Rosa. W ostatnich latach, Instytut Sadownictwa w Brzeznej wprowadził na rynek malinę o wyjątkowo dużych owocach o nazwie Pokusa. Dla porównania wielkości owoców zamieszczam zdjęcie. Są to już owoce po wielu Zrywaniach i długim okresie bezdeszczowym, ale skala wielkości chyba daje się zauważyć.




Trzeba przyznać, że te maliny są może mniej słodkie od tradycyjnych, ale zdrowe (szkodniki rozwijają się wcześniej) i wygodne w hodowli, bo na zimę ścina się wszystkie pędy.
staweg

asiok
Postów: 1128
  30.09.2009 07:09

Mam odmianę malin ' Himbeere ' - strasznie powoli rośnie, dwulatka (ok. 50 cm wysokości ) - w tym roku pojawiły się pierwsze owoce - raptem może 5 sztuk....
czy na zimę pędy tej odmiany też się ścina ?

staweg
Postów: 941
  30.09.2009 15:01

Himbeere, to po niemiecku malina. Nie znam natomiast odmiany 'Himbeere'. Masz jakąś niemiecką odmianę malin. Jeśli owocuje w drugiej połowie roku, to na pewno należy ścinać w listopadzie wszystkie pędy tuż przy ziemi.
staweg

asiok
Postów: 1128
  30.09.2009 17:41

Owocowała na początku września...

tuberoza
Postów: 38
  1.10.2012 17:41

Nie znam maliny POKUSY,mam natomiast POLKĘ, POLANĘ I PORANNĄ ROSĘ /żółtą/.Muszę przyznać,że najbardziej plenna jest POLANA, choć owoce ma trochę mniejsze niż POLKA.OBIE MAJĄ BARDZO SMACZNE OWOCE.
PORANNA ROSA/żółte owoce/ jest bardzo smaczna, choć mało plenna, jednak by pięknie przyozdobić deser, warto i ją mieć w swoim ogródku.
tuberoza

Lenka333
Postów: 130
  2.10.2022 11:48

Maliny owocujące na pędach dwuletnich (tzw. maliny letnie) tniemy tuż po owocowaniu, wycinając wszystkie pędy które owocowały. Pod koniec zimy można trochę skrócić przyciąć pędy, które będą owocowały w nadchodzącym sezonie.
Maliny owocujące na pędach rocznych tzw. jesienne , albo powtarzające owocowanie tniemy na dwa możliwe sposoby:
1. Po owocowaniu jesienią ścinamy wszystkie pędy tuż na ziemią. Wtedy maliny w następnym sezonie będą owocowały tylko raz późnym latem do jesieni.
2. Zostawiamy pędy roczne jesienią lekko je skracając. Wtedy w następnym sezonie, kiedy zbierzemy z nich owoce (około lipca) wycinamy je tuż nad ziemią. Zostawiamy tylko nowe tegoroczne pędy, które będą owocowały jesienią.
Ja stosuję pierwszą metodę wycinania, bo podobno plon z jednokrotnego zbioru jest większy niż z dwóch i maliny są mniej narażone na patogeny i szkodniki (tak czytałem). Poza tym takie ciecie jest łatwiejsze, bo tylko raz i nie trzeba się zastanawiać.

Sadzonki polecam zamawiac w tej szkółce https://www.podkarpackiesady.pl/21-borowki-amer... W ofercie mają oprócz malin sadzonki borówek amerykańskich oraz jagód kamczackich, polecam w tym roku bardzo dobrze się u mnie przyjeły.

Rodusik
Postów: 178
  5.10.2022 13:59

U mnie malin masa. Dostałam odsadkę od sąsiada i wsadziłam do ziemi nic nie robiąc. Zaczęły owocować ale dopiero niedawno. Muszę poczytać co robić dalej.





Tylko zalogowane osoby mogą zamieszczać nowe posty.



STRONA GŁÓWNA    |    GALERIE    |    OGRODNICY    |    FORUM    |    KATALOG ROŚLIN    |    PIELĘGNACJA OGRODU    |    KONTAKT