Sklep korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


 

Login:
Has?o:
lub załóż konto


Ogrodnicy
  Ostatnio zarejestrowani
  Najaktywniejsi
  Wszyscy

Galerie
  Ostatnio założne
  Największe
  Nowe zdjęcia
  Nowe komentarze

Katalog roślin
  Krzewy i drzewa iglaste
  Drzewa liściaste ozdobne
  Drzewa liściaste owocowe
  Krzewy liściaste ozdobne
  Krzewy liściaste owocowe
  Pnącza
  Byliny
  Rośliny dwuletnie
  Rośliny jednoroczne
  Rośliny wrzosowate
  Rośliny cebulowe i bulwiaste
  Rośliny skalne
  Turzyce i trawy ozdobne
  Rośliny wodne
  Róże
  Zioła
  Rośliny w domu

  Uprawa i pielęgnacja roślin
  Co w trawie piszczy
  Architektura ogrodowa




Polecamy te strony:

AleDobre.pl
Akademia Tortu
Moje Wypieki
Forum

 Forum —› Drzewa, krzewy owocowe, warzywa i zioła —› Cięcie orzecha włoskiego
   O forum    |    Zasady





sława66
Postów: 71
  25.07.2010 21:54

Gdy objęłam działkę w posiadanie,wszystko, co rosło było dużo mniejsze. W tej chwili widzę, że orzech włoski przeszkadza jabłoni, orzechowi przeszkadza leszczyna - muszę podjąć decyzję o przycinaniu.Po dokładnych oględzinach stwierdziłam,że wytnę dwie gałęzie leszczyny, skrócę nieco gałąź jabłoni i niestety muszę wyciąć najniższą gałąź orzecha włoskiego. Wiem,że nie każda pora jest właściwa na cięcie orzecha, więc proszę o radę i pomoc - kiedy powinnam wyciąć gałąź orzecha, kiedy leszczyny, kiedy jabłoni.
Będę wdzięczna za pomoc i pozdrawiam serdecznie.

jagoda.z.g
Postów: 719
  28.07.2010 08:34

Ja też zastanawiam się nad przycięciem orzecha włoskiego..a tak w ogóle to może ktoś wie,dlaczego nie owocuje,ma już na pewno 9 lat???/!!!

staweg
Postów: 941
  28.07.2010 17:40

Nie było mnie tydzień i widzę, że pojawiło się nieco pytań, na które nikt nie śpieszy z odpowiedzią.
Orzechy włoskie najlepiej pozostawić w spokoju, by rosły w naturalnej formie. Gdy jednak trzeba uformować, to należy ciąć w drugiej połowie zimy, ale nie podczas dużych mrozów, tylko na odwilży. Spóźnienie cięcia daje takie efekty, jak w przypadku winorośli, roślina "płacze" przez większą część sezonu wegetacyjnego. Ranę po cięciu najlepiej zasmarować maścią ogrodniczą. Jeśli powierzchnia jest duża, to lepiej użyć farby emulsyjnej z dodatkiem funabenu. Cięcie jabłoni i leszczyny można wykonać w tym samym czasie, ale nie jest to konieczne. Te drzewa można przyciąć (usunięcie gałęzi, a nie cięcie formująco-prześwietlające) w dowolnym czasie.
staweg

sława66
Postów: 71
  29.07.2010 22:48

Dziękuję Staweg za radę.
Leszczyna owocuje, więc dopoiero po zbiorze można ją ciachać, czy lepiej wczesną wiosną? Rozumiem,że orzech powinien być cięty na wczesnym przedwiośniu.
Czytałam gdzieś,że można ciąć orzech w miesiącach letnich - sierpień, najpóżniej we wrzesniu. Nie wiem jakie jest uzasadnienie tego terminu. Jakie Twoje zdanie? Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam.

dobczynski72
Postów: 6
  9.03.2011 15:28

witam ja bym preferował ciąc orzecha w sierpniu

Dorotak72
Postów: 163
  10.03.2011 22:16

Witam, ja się zgadzam ze Stanisławem. Mam orzecha włoskiego, nawet dwa, i cięcie inną porą niż późna zima powoduje, że drzewo "płacze" nawet po posmarowaniu ran maścią ogrodniczą...przetestowałam to na własnym orzechu, który muszę, niestety, co kilka lat ciąć i robię to zimą...pozdrawiam





Tylko zalogowane osoby mogą zamieszczać nowe posty.



STRONA GŁÓWNA    |    GALERIE    |    OGRODNICY    |    FORUM    |    KATALOG ROŚLIN    |    PIELĘGNACJA OGRODU    |    KONTAKT