Sklep korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


 

Login:
Has?o:
lub załóż konto


Ogrodnicy
  Ostatnio zarejestrowani
  Najaktywniejsi
  Wszyscy

Galerie
  Ostatnio założne
  Największe
  Nowe zdjęcia
  Nowe komentarze

Katalog roślin
  Krzewy i drzewa iglaste
  Drzewa liściaste ozdobne
  Drzewa liściaste owocowe
  Krzewy liściaste ozdobne
  Krzewy liściaste owocowe
  Pnącza
  Byliny
  Rośliny dwuletnie
  Rośliny jednoroczne
  Rośliny wrzosowate
  Rośliny cebulowe i bulwiaste
  Rośliny skalne
  Turzyce i trawy ozdobne
  Rośliny wodne
  Róże
  Zioła
  Rośliny w domu

  Uprawa i pielęgnacja roślin
  Co w trawie piszczy
  Architektura ogrodowa




Polecamy te strony:

AleDobre.pl
Akademia Tortu
Moje Wypieki
Forum

 Forum —› Kwiaty —› krokusy w trawniku?
   O forum    |    Zasady


1 2 następne »



neta-cs
Postów: 8
  24.05.2008 12:23

widziałam krokusy kwitnące w trawniku. wyglądały cudnie. jednak zastanawiam się czy posadzić je tam na jesieni, bo nie wiem jak zniosą koszenie trawy (po przekwitnięciu oczywiście) i czy cebulki przetrwają w trawniku. co o tym sądzicie?
neta-cs

staweg
Postów: 941
  25.05.2008 01:02

Żeby krokusy dobrze rosły w trawniku należy zamiast kosiarki stosować owce. Wygryzą trawę zostawiając krokusy, które im nie smakują. Zaniechanie wypasu owiec w Tatrach spowodowało, że ginęły krokusy przytłumione zbyt bujną trawą. Koszenie powodowało taki efekt jak opisujecie, wrócono więc w dolinach tatrzańskich do tzw. kulturowego wypasu owiec. A już na poważnie, to rzeczywiście, utrzymanie trawnika w dobrej kulturze - (aeracja, koszenie itd.) - stoi w sprzeczności z potrzebami roślin cebulowych. Dla uzyskania dobrego efektu należałoby je sadzić w pojemnikach dających się >wyjąć< na czas zabiegów pielęgnacyjnych, Jeśli nie będą miały dużej średnicy (max. 10 cm), to nikt nie zauważy ich w trawie, a krokusy, cebulice, szafirki i inne byliny cebulowe będą wyglądały efektownie. Inaczej, pozostaje coroczne sadzenie na jesieni i nie przejmowanie się nimi po przekwitnięciu. Krokusy sadzi się dość płytko, wystarczą więc typowe doniczki, tzw. szkółkarskie. Dla roślin sadzonych głębiej, jak np. szafirki i cebulice stosuję butelki PET 0,7 lub litrowe ucięte na odpowiedniej wysokości. Wykorzystuję górną część butelki, bo jest stożkowa i łatwo wychodzi z ziemi (wystarczy drucik przewleczony pomiędzy ściankami, a otwór po nakrętce ułatwia odpływ wody. Jest trochę zabawy, ale efekt pewny.
staweg

07jansiwiutki
Postów: 721
  26.05.2008 09:40

Około godziny 2 w nocy często się budzę,
ale widzę, że Staweg robi to wcześniej
i do tego jest niezwykle pracowity.

Dodam tylko, że owce są jeszcze doskonałymi
aeratorami (a szczególnie ich raciczki).

Więc o matkę naturę należycie trzeba dbać,
a nie tylko względy ekonomiczne pod uwagę brać.

Ech, czasy się zmieniają.

Skoro o ekonomii mowa -

Starzy górale tak mówili:

- Kto ma owce,
ma co chce.

Młodzi górale tak mowią:

- Kto ma owce,
ten - jest baran.

07jansiwiutki

staweg
Postów: 941
  26.05.2008 10:17

Piszę często w nocy, bo za dnia trzeba pielić grządki. Właśnie wychodzę na działkę, bo żółtlica drobnokwiatowa, po ostatnich opadach, rośnie szczególnie dorodna. Pozdrowienia dla wszystkich >pielików<, a zwłaszcza Mam.
staweg

Scorpio.pg
Postów: 21
  4.06.2008 18:42

dlatego ogrody naturalistyczne to jest to co ja najbardziej lubie... pielenia nie ma tam za duzo

a powaznie... jak jest dobra gospodarka roslinami... odpowiednie sciółkowanie to pielenia nie powinno byc w ogrodzie za wiele...

wracajac do wątku... to dobrze ze nie pisalem w innym temacie o tych krokusach bo widze ze by wyszlo ze po kims powtarzam :P

dorotag40
Postów: 22
  14.07.2008 00:42

W tym roku zakwitły moje pierwsze krokusy posadzone w trawie,ponieważ na razie jest ich mało,liscie pozostawiłam ,a trawę w pobliżu wycięłam nożycami.Fajnym pomysłem jest posadzenie cebulicy,skorzystam z niego.

staweg
Postów: 941
  14.07.2008 13:00

Z cebulic w trawniku najlepiej się czuje 'dwulistna', jest maleńka więc nie szkodzi jej koszenie, a odmiana o różowych kwiatach niesamowicie ubarwia trawnik. A tak na marginesie, to właśnie Cebulica dwulistna porasta bieszczadzkie połoniny, czyli w naturalnych warunkach rośnie w trawniku. Nieżle prezentują się w trawie puszkinie i śnieżniki. Polecam. Ja sadzę zwykle po ostatnim koszeniu w październiku.
staweg

dorotag40
Postów: 22
  15.07.2008 00:55

Dziękuję staweg za radę ,skorzystam z niej.Niestety różowej cebulicy nie posiadam ,ale myślę że uda mi się ją kupić.

staweg
Postów: 941
  15.07.2008 22:44

Wrzuć namiary ma maila staweg@gmail.com, to wyślę Ci trochę cebulek.
staweg

wasilewska101
Postów: 18
  25.02.2009 12:52

ja równiez mam krokusy na trawniku posadziłam je już pare lat temu i ładnie się rozrastają trawe ścinam troche później gdy już listki krokusów zżółkną .. w tym miejscu trawa na wiosnę troche jest większa ale później wszystko wraca do normy .. można wydzielić sobie kawałek trawnika aby mieć piękne kwitnące krokusy w trawniku ... aby do wiosny ... ..


1 2 następne »



Tylko zalogowane osoby mogą zamieszczać nowe posty.



STRONA GŁÓWNA    |    GALERIE    |    OGRODNICY    |    FORUM    |    KATALOG ROŚLIN    |    PIELĘGNACJA OGRODU    |    KONTAKT