Sklep korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.


 

Login:
Has?o:
lub załóż konto


Ogrodnicy
  Ostatnio zarejestrowani
  Najaktywniejsi
  Wszyscy

Galerie
  Ostatnio założne
  Największe
  Nowe zdjęcia
  Nowe komentarze

Katalog roślin
  Krzewy i drzewa iglaste
  Drzewa liściaste ozdobne
  Drzewa liściaste owocowe
  Krzewy liściaste ozdobne
  Krzewy liściaste owocowe
  Pnącza
  Byliny
  Rośliny dwuletnie
  Rośliny jednoroczne
  Rośliny wrzosowate
  Rośliny cebulowe i bulwiaste
  Rośliny skalne
  Turzyce i trawy ozdobne
  Rośliny wodne
  Róże
  Zioła
  Rośliny w domu

  Uprawa i pielęgnacja roślin
  Co w trawie piszczy
  Architektura ogrodowa




Polecamy te strony:

AleDobre.pl
Akademia Tortu
Moje Wypieki
Forum

 Forum —› Na ławeczce lub w hamaku, czyli rozmowy dowolne —› Riese znaczy Olbrzym
   O forum    |    Zasady





07jansiwiutki
Postów: 721
  23.09.2015 11:33

Obecnie trochę na plan dalszy zeszła sprawa "złotego pociągu" , który ma znajdować się na 65. kilometrze trasy kolejowej Wrocław - Wałbrzych.
Niektórzy się zastanawiają w jaki sposób może zniknąć pociąg, ot tak po prostu zapaść się pod ziemię.
Jak to jest możliwe? Ponieważ wielu o to mnie pyta, zapraszam w Sudety Zachodnie a ściślej w Góry Sowie.
Ale jeszcze zanim tam pojedziemy zatrzymamy się na chwilę w miejscowości Rogoźnica,
w paśmie Przedgórza Sudeckiego, która w okresie II Wojny Światowej była świadkiem ponurej historii.
I na ten aspekt chcę zwrócić Waszą uwagę w tym temacie
W tej wsi w latach 1940 - 1945 funkcjonował Konzentrationslager Gross-Rosen, czyli Obóz Koncentracyjny Dużo Róż (nazwa pochodziła od niemieckiej nazwy tej miejscowości Gross-Rosen - obecnie Rogoźnica). Więźniowie tego obozu przeznaczeni byli do ciężkiej pracy w pobliskich kamieniołomach granitu. Ale nie tylko tam.
01.

Udajemy się teraz w Góry Sowie...
02.

03. ... w okolice Góry Włodarz

04. Ta góra zbrylonego cementu to ...

pozostałości po niedokończonej przez okupanta budowie podziemnego kompleksu
sztolni w masywie Włodarza. Obiekt ten nosił miano: Riese czyli Olbrzym, a jego
przeznaczenie pozostaje nierozwiązaną zagadką.
05.

Mówi się o fabryce tajnej broni oraz o schronie dla Hitlera.
W masywie Włodarza do zwiedzania z przewodnikiem udostępnione dwie grupy sztolni:

06. Osówka w Głuszycy



07. Sztolnie Walimskie w Walimiu



W masywie Włodarza przy pomocy materiałów wybuchowych był drążone systemy korytarzy
08.



09.



Pokruszone głazy wywożono na zewnątrz, tam byly rozdrabniane, mielone i wykorzystywane do produkcji betonu, który był używany do budowy ścian.

10.



11.



W ten sposób powstawało wiele pomieszczeń, których przeznaczenia nie znamy.

12.



13.



14.



Na początku wspomniałem o Gross-Rosen. Otóż ten obóz został rozbudowany i w obrębie Włodarza powstały jego filie pod nazwą Kompleks Riese (tak samo jak nazwa budowanego obiektu) Przez obóz Gross-Rosen przeszło ok 125 tys. więźniów (śmierć poniosło ok 40 tys.), a przez obozy kompleksu Riese przeszło ok 13 tys. więźniów (śmierć poniosło ok 5 tys.).
Projekt Riese obejmował sztolnie masywu Włodarza i sztolnie pod zamkiem Książ.
Wiele sztolni jeszcze nie zostało odkrytych, bowiem spora część z nich jest zalana wodą a znaczna część jest zasypana. Podejrzewa się że sztolnie Włodarza i sztolnie pod zamkiem Książ są połączone. W jednym ze sztolni (zasypanym wąwozie) został ukryty wspomniany "złoty pociąg".
Przed paroma laty miałem okazję zwiedzić sztolnie Włodarza i przyznam, ich widok zrobił na mnie wrażenie.
(prezentowane zdjęcia nie są moje)
07jansiwiutki

pasjonatka
Postów: 84
  3.10.2015 21:49

Janie, pięknie przedstawiłeś ten temat, też miałam okazję zwiedzić wspomniane miejsca od Gross-Rosen począwszy, na Osówce (w tym roku) skończywszy.Fajnie obejrzeć zdjęcia, sama nie robiłam, sprzęt zbyt słaby.
Zastanowiło mnie tłumaczenie Gross-Rosen (Twoje?) malutkie sprostowanie - gross znaczy duży, stawiałabym na "duże róże", aczkolwiek nazw własnych dosłownie raczej nie tłumaczymy.

07jansiwiutki
Postów: 721
  4.10.2015 09:12

Tak, Pasjonatko. Masz rację. W dosłownym tłumaczeniu Groβ (Gross) znaczy duży. Ale według słownika oznacza również: wielki, gromadny.

Miejscowa ludność Na Gross-Rosen mówi Dużo-Róż i tak też tłumaczą przewodnicy.

Pamiętam również, że mój nauczyciel historii w szkole podstawowej o tym obozie mówił Dużo-Róż.

Niemcy tak przekornie używali tej nazwy, nawiązując do ilości kamieniołomów granitu występujących na tym terenie.

07jansiwiutki





Tylko zalogowane osoby mogą zamieszczać nowe posty.



STRONA GŁÓWNA    |    GALERIE    |    OGRODNICY    |    FORUM    |    KATALOG ROŚLIN    |    PIELĘGNACJA OGRODU    |    KONTAKT