|
Błonczatka - Ismena![]() Ojczyzną Hymenocallis jest Ameryka Południowa - od Meksyku po Peru. Nazwa pochodzi od greckiego: hymenos - skóra i kallos - piękny. Z cebuli wyrastają łukowato wygięte liście podobne do Hipeastrum. Kwiaty zbudowane są z 6 wąskich działek długości ok. 10 cm, które rozchylając się ukazują okazały, lejkowaty przykoronek. Do przykoronka przyrośnięte są pręciki. Kwiaty intensywnie pachną, zwłaszcza wieczorem. Uprawia się kilka odmian błonczatek: 'Advance' i 'Diana' - o białych kwiatach oraz 'Sulphur Queen' - kwitnącą żółto. Komentarze użytkowników: datura9 [2008-04-19 21:17] Od kilku lat zachwycam się ismeną o białych kwiatach.Niestety nie mogę pochwalić się sukcesami ogrodnika. Tylko dwukrotnie reprezentowała się w całej okazałości i wówczas była przepiękna. W innych latach różnie bywało. Kapryśna jak piękna kobieta? xXewciaXx [2008-04-23 22:35] jesienią dostałam cebulę tej pięknej rośliny, od sąsiada z działki i mam nadzieję doczekać się pięknych kawiatów Anonim [2009-09-09 22:40] Stanisławie, w czym najlepiej je przechowywać, czy np. w trocinach, a może w zwykłej papierowej torebce? staweg [2009-09-11 09:07] Przechowają się i w torebce, jeśli nie będzie zbyt ciepło i sucho w "przechowalni". Ja do przechowywania cebul mam skrzynię wielokomorową (łatwo podzielić gatunkami) i suchy piasek. Cebule układam w skrzyni, zasypuję piaskiem i przypominam sobie o nich w kwietniu. Jedynie bulwocebule mieczyków leżą do stycznia niezasypane. W styczniu oczyszczam je ze starych bylw, usuwam najbardziej skrajne łuski i zasypuję piaskiem z niewielką domieszką sproszkowanego nadmanganianu potasu. Zwalnia mnie to z zaprawiania ich przed sadzeniem. Anonim [2009-10-05 00:31] Dziękuję Stanisławie:) mik [2012-05-30 10:54] W jakim miesiącu kwitnie ismena?Mam ją pierwszy rok,a widziałam już kwitnącą w tym roku w ogrodzie,a moja tylko ma liście i nic. ela krztuk [2012-12-21 22:32] W tym roku bardzo cieszyłam się z mojej ismeny. Bardzo ładnie mi zakwitła. mam ją już kilka lat i co roku wykopuję ją i przechowuję do maja w piwnicy. wieslana@gmail.com [2012-12-28 22:43] Witam, miałam ismenę przez kilka lat. Piękna, cudowna. Ale rośnie bardzo szybko, korzenie-bulwy ma bardzo wielkie, potrzebuje dużo miejsca na w kopanie i w końcu ją zlikwidowałam. bajbus [2013-05-03 23:55] W tym roku na wiosnę posadziłam Ismenę i nie mogę się już doczekać, kiedy zakwitnie. Od dawna ten kwiat bardzo mi się podobał i wreszcie go mam! teresa05 [2013-09-03 06:31] Witam , zgadzam sie ze ismena jest pieknym kwiatej , niestety nie mam jej jeszcze:-)pozdrawiam. bajbus [2013-09-15 19:49] Posadziłam, czekałam i niestety nie doczekałam się. Moja ISMENA nie zakwitła i nie wiem dlaczego ????? Posadziłam ją w/g wskazówek , jakie uzyskałam...liście urosły dość duże, ładne bez zmian chorobowych:confused::confused: Może ktoś mi podpowie, co mogło być tego przyczyną ? asiok [2013-10-26 18:36] czasami się tak zdarza z cebulowymi, że nie zawsze z cebuli wyrośnie kwiat;) tak jak tulipany czy narcyzy; może w przyszłym roku wypuści pęd kwiatowy bajbus [2013-11-03 10:56] Też tak myślę, że może w przyszłym roku zakwitną:). A co najważniejsze....z 2 posadzonych cebul , mam obecnie kilka ładnie wyrośniętych:):). Teraz odpoczywają w piwnicy, zasypane suchą próchnicą..... Dodaj komentarz: Zaloguj się, aby dodać komentarz. |
STRONA GŁÓWNA | GALERIE | OGRODNICY | FORUM | KATALOG ROŚLIN | PIELĘGNACJA OGRODU | KONTAKT |